PROVOZNÍ DOBA: PONDĚLÍ - PÁTEK 10-13, 14-17 HOD. VE DNECH 1. 5. A 8. 5. 2024 MÁME ZAVŘENO.

První botičky? Kdy je správný čas?

První botičky? Kdy je správný čas?

Máme ještě čekat nebo koupit ihned, jak se poprvé postaví?

Výběr prvních botiček je velká událost pro všechny rodiče. Prarodiče se těší, rodiče si hledají informace o tom, jaké boty zvolit na první krůčky a kdy.

Víme, že se těšíte! :-) 


Velmi často se setkáváme s tím, že přijdete ihned, jak se vaše děti začnou stavět a chcete pro ně botičky. Chápeme vaše nadšení, ale v tento čas děti zatím žádné boty nepotřebují. 

Jediné, co jejich nožičky nyní potřebují, je ochrana proti špíně nebo chladu.

Doma si vystačíte většinou s ponožkami. Pokud máte chladnější nebo kluzkou podlahu, doporučujeme celokožené capáčky. Na cokoliv jiného je zatím velmi brzy. V Bosorce pro vás máme capáčky od značky Liliputi, Hopi hop a Veka.

Pokud počasí dovolí, mohou vaše děti trénovat obcházení a první krůčky v capáčcích Liliputi i venku. Jen je třeba počítat s tím, že mají koženou podrážku nebo podrážku v kombinaci gumy a kůže. Obě varianty jsou určeny do suchého počasí. Podrážka u Liliputi je tvořena třemi nebo čtyřmi vrstvami. Kůže na podrážce nasává vlhkost a následně může ztvrdnout a zhrubnout. 

Capáčky nejsou také vhodné na odstrkovadla. Podrážka se tímto způsobem velmi rychle ničí. 

Zato značky Hopi Hop a Veka je vhodná jen do interiéru.


Když se vaše dítě více rozchodí nebo nastane období, kdy s koženou podrážkou ven opravdu nemůžete, jsou skvělou volbou capáčky Bobux s gumovou podrážkou. 

Vyrábějí se v kožené a textilní variantě. Na zimu nabízíme i v zateplené variantě s vlněným kožíškem.

Jedná se o velmi měkkou botičku, která nohu dítěte nijak neomezuje v pohybu. Je třeba počítat s tím, že děti při hraní a pohybu lezou po čtyřech a bota musí být měkká i z tohoto důvodu. Bota by je neměla při lezení nutit nožičky vytáčet a tím je omezovat v přirozeném hraní. 

Pro trochu jiný typ nožičky je vhodný například model Prewalkers od značky Froddo. I tento typ bot se vyrábí s koženým nebo zatepleným vnitřním prostorem.

V případě, že žádný z výše uvedených modelů nevyhovuje a chcete vyzkoušet zda jsou již boty vhodné, doporučujeme volit v kategorii PRVNÍ KRŮČKY. V této kategorii máme vybrané boty pro začínající chodce.

Při výběru vhodné obuvi se vždy orientujte podle rozměrů, které jsou u každého modelu uvedené.

Jaký vybrat nadměrek?

klein-WEB_plus12_Fuss_und_Inneschuhmessgeraet_Milimeterskala-1080_2016 Je to velmi individuální. Čím menší dítě tím je většinou třeba zvolit nadměrek menší. Obecně se jako ideální nadměrek uvádí 12 mm. Pro pohodlné změření máme v Bosorce měřidlo PLUS12, které vám pomůže změřit nohu již s přidaným nadměrkem 12 mm.
U dětí, které teprve začínají chodit, se většinou nechává nadměrek 1 cm. Může se ale stát, že to pro vaše dítě bude moc a bude třeba zvolit nadměrek menší i klidně jen 5-6 mm. Sledujte pravidelně růst nožičky vašeho dítěte a počítejte s tím, že capáčky nebo první botičky bude třeba brzo vyměnit.

U větších dětí, které již dobře a dlouho chodí se již volí nadměrek 10-12 mm. Dítěti, které si poradí i s větším nadměrkem a nemá to vliv na jeho chůzi může být dána bota i větší, ale nevytvářejte z toho pravidlo. Pro většinu dětí může být nadměrek větší než 12 mm nezvladatelný. 


Při výběru vhodných bot je třeba počítat i s dostatečným prostorem na šířku. Nadměrek na šířku stačí většinou 0,2-0,5 mm na každé straně jako dostatečná rezerva. Je třeba zvážit jaké ponožky plánujete do bot nosit (teplá vlněná ponožka nějaký prostor zabere) a přizpůsobit tomu výběr.
Vždy je třeba vycházet z toho, jak vaše dítě bude v botách chodit.

Je třeba, aby botička dobře seděla v patě a aby chůze byla stejná jako chodí běžně. 


Jak změřím nožičku?
Na délku doporučujeme měřidlo PLUS12 nebo obkres nohy. Malé děti měření nožiček nebaví nebo z toho mají obavu, a tak je třeba počítat s tím, že se vám mohou rozměry obkresu nebo naměřených údajů na měřidle z počátku lišit. Postupem času si to sedne a děti již vědí, co je čeká a že to nijak nebolí, jen občas šimrá. 

Při měření je třeba stát na nohách celou vahou Při měření je třeba stát na nohách celou vahou, dávejte pozor, aby se
o vás dítě neopíralo. Je také třeba pohlídat narovnané prsty. Pozor, aby tužka byla kolmo k papíru. Skvělé je, když si uděláte obres celé nohy, vidíte tvar a víte, kde je střed paty.

Případně si před nejdelším prstem a za patou udělejte značku a značky udělejte i v nejširším místě nohy.

Teď již stačí jen změřit - délka se měří od nejdelšího prstu do středu paty a šířka ve vyznačeném nejširším místě.
 


Máte na nás nějaké otázky? 

Zastavte se za námi na prodejně nebo nám napište na e-mail: info@bosorkaplzen.cz